Ziemomyśl „A” – wieś o metryce średniowiecznej, wzmiankowana w 1278 r. Kościół (obecnie w ruinie) wybudowany przez cystersów ok. połowy XIII w. z ciosów granitowych i cegły. Jest to bardzo ciekawa budowla wczesnogotycką zawierającą pewne formy architektoniczne charakterystyczne dla okresu przejściowego z romanizmu w gotyk.

Obiekt o bardzo cennych walorach zabytkowych, który winien być jak najszybciej odbudowany i przywrócony do dawnej świetności. Do terenu kościelnego przylegał folwark z pałacem (zniszczone w 1945 r.). Park dworski o pow. 13,7 ha. Jest to założenie krajobrazowe swobodne, pochodzące z pocz. XIX w., z licznymi alejami i drzewostanem – głównie liściastym.

W 1997 r. na pobliskich rozlewiskach wodnych utworzono 2 użytki ekologiczne: „Czapliniec” (o pow. 9,89 ha) i „Gęsie Bagno” (o pow. 21,0 ha). W polu obok stacji PKP Ziemomyśl widoczny z daleka kurhan z epoki brązu. Za linią kolejową w 1985 r. utworzono leśny rezerwat częściowy „Dęby Sądowskie” z subatlantyckim lasem. Na jego terenie rosną dęby szypułkowe, graby zwyczajne, buki, jawory, wiązy górskie i inne gatunki. Wiele z tych drzew posiada cechy pomników przyrody (m.in. ok. 25 szt. dębów szypułkowych o obw. pni 500 do 700 cm w wieku ok. 400 lat).